OGÓLNOPOLSKI PROJEKT "LEKKI TORNISTER"

 Lekki Tornister jest ogólnopolskim programem informacyjno - edukacyjnym skierowanym do dzieci, rodziców i nauczycieli, mającym na celu rozpowszechnienie informacji na temat profilaktyki wad postawy, zwrócenie uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości, a co za tym idzie-działanie na rzecz prostych i zdrowych dziecięcych kręgosłupów.

W ramach projektu zrealizowane zostały zajęcia z uczniami klas 0-3 w których wykorzystane zostały atrakcyjne materiały edukacyjne przysłane przez Fundację ROSA.

1m projekt 2m projekt

Po wysłuchaniu bajki edukacyjnej pt. "Lekki Tornister i Zielona Kropeczka" dzieci zapoznały się z dziesięcioma zasadami zdrowego kręgosłupa, dowiedziały się na czym polega prawidłowa postawa ciała , co to jest wada postawy , jakie są jej rodzaje oraz czynniki sprzyjające rozwojowi wad postawy. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak powinno wyglądać miejsce wygodne do nauki pozwalające zachować prawidłową postawę ciała podczas siedzenia. Każde dziecko wie, jak wygląda tornister idealny, czyli nie przeciążony oraz jakie są skutki noszenia zbyt ciężkiego plecaka. Piosenka o lekkim tornistrze zachęciła uczniów do pozbycia się niepotrzebnych rzeczy ze swoich tornistrów. Na zajęciach wychowania fizycznego uczniowie poznali szereg ćwiczeń i zabaw ruchowych mających na celu wzmocnić mięśnie grzbietu , karku i mięśni podstawowych, rozciągnąć mięśnie pleców, nóg i całego kręgosłupa ,rozluźnić spięte mięśnie, kształtować nawyk postawy skorygowanej. Podsumowanie zajęć stanowiły indywidualne karty edukacyjne pozwalające na sprawdzenie wiedzy uczniów w zakresie profilaktyki wad postawy w formie zabawy edukacyjnej.

 

Rodziców , uczniów oraz osoby zainteresowane projektem zachęcamy do zapoznania się z informacjami umieszczonymi na stronie www.lekkitornister.org

 

 

Joomla Templates by Joomla51.com