Bijemy rekord czytania w jednym momencie

8 czerwca o godz. 10.00, uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji czytelniczej "Jak nie czytam, jak czytam", zorganizowanej przez redakcję czasopisma „ Biblioteka w szkole”. Akcja ta jest próbą pobicia rekordu czytania w jednym momencie w całej Polsce. W ubiegłym roku czytało 432 608 osób w tym samym czasie. Jak będzie w tym roku? Zobaczymy, czy nasza aktywność czytelnicza była pomocna. Nasi uczniowie chcieli przyczynić się do ustanowienia nowego rekordu. Postanowiliśmy przyłączyć się do akcji pobicia rekordu czytania. W organizację włączyli się uczniowie klas starszych. Było to dla nich nowe i nieznane wyzwanie, stąd pewnie i większe zainteresowanie. Powołany został komitet organizacyjny, w skład którego wchodziły uczennice z klasy VI i V, uczestniczące wcześniej w różnych przedsięwzięciach organizowanych przez bibliotekę szkolną.

Na lekcjach plastyki i godzinach z wychowawcą, każda klasa wykonała plakat, zachęcający do udziału w tej akcji. Uczniowie wykonali też wcześniej hasło na tablicy szkolnej "Jak nie czytam, jak czytam", co przyczyniło się do rozpropagowania akcji czytania w jednym momencie. Czytanie rozpoczęliśmy zgodnie z regulaminem: 8 czerwca o godz. 10.00. Wybraliśmy boisko szkolne i plac zabaw. Od rana wypożyczano książki z biblioteki szkolnej, przygotowywano karimaty, koce, ławeczki, baloniki z napisami. W akcji uczestniczyły wszystkie klasy, łącznie z oddziałem przedszkolnym. Do godziny 12.00 wszyscy uczniowie, nauczyciele i nieliczni rodzice oddali się lekturze. Każdy na swój sposób, tak jak lubi. Wybierano różne miejsca. Były grupki na kocykach, na karimatach, na ławeczkach, pod drzewem, w namiotach, w piaskownicy ale też i na huśtawkach, i zjeżdżalni. Miłośnicy spacerów wybierali formę spacerową. W tym dniu w naszej szkole królowała książka. Czytelnictwo w Polsce jest na fatalnym poziomie. Taka akcja może przyczynić się do zwiększenia czytelności wśród dzieci i młodzieży, a wiadomo, że kto nie czyta w wieku szkolnym, ten w późniejszym wieku również nie odkryje radości z czytania. Uczniowie z ochotą podchwycili pomysł podjęcia próby pobicia rekordu czytania w jednym momencie. Była to dla nich zabawa, ale też atrakcyjna forma zajęć dydaktycznych, a co najważniejsze, to jest to, że nawet ci, którzy rzadko zaglądali do biblioteki, postanowili przeczytać wybraną książkę w domowym zaciszu.

Joomla Templates by Joomla51.com