Na zieloną szkołę tylko w janowskie lasy …

W ostatnim tygodniu czerwca chętni uczniowie klas O- III, przebywali na trzydniowej zielonej szkole w Janowie Lubelskim. Program zajęć edukacyjnych był bardzo bogaty i ciekawy.W pierwszym dniu, zaraz po przyjeździe, dzieci uczestniczyły w zajęciach poglądowych  przy Nadleśnictwie Janów Lubelski, gdzie znajduje się wystawa przyrodnicza ,która składa się z trzech części:
• Przyrodnicza - zwierzęta, ptaki, rośliny występujące w Lasach Janowskich .
• Historyczno-kulturowa - rys historyczny, pracownia garncarska, znaleziska archeologiczne .
• Gospodarka leśna – praca leśnika, szkółkarstwo, szkodniki leśne.        Następnie dzieci, losowo podzielone na grupy, wzięły udział w „zwariowanej olimpiadzie”. Konkurencje w tych zawodach były zabawne, wymagały od uczestników współpracy i sprawności, np. narty 5-osobowe, spodnie 5-osobowe, worki 5-osobowe,  wyścig rydwanów, „Bolkowe narty”, przeciąganie liny,  „Gąsienica”. Po kolacji ognisko i zabawa zręcznościowa „Twister”. Tak minął dzień pierwszy. Drugiego dnia emocji było co niemiara, bo uczestnicy zielonej szkoły zaliczyli park linowy. Mogli sprawdzić swoją wytrzymałość fizyczną oraz pokonać lęk wysokości. Wszyscy korzystali z pomocy instruktorów.  Tuż po smacznym i obfitym obiedzie czekała nas zabawa edukacyjno, przyrodniczo – sportowa „Ślimak”, walki sumo , oraz kąpiel w zalewie .A po zmroku odbyły się nocne podchody ,głównym zadaniem zajęć  było przezwyciężenie strachu uczestników przed ciemnościami, połączone z dobrą, bezpieczną zabawą. Wszystkie zajęcia prowadzone były w grupach z instruktorem i wychowawcą. Zadaniem  dzieci  było odnalezienie ukrytego  w lesie srebra i złota , podczas  wyprawy dochodziło do niezwykłych spotkań. Nie można było się nudzić.
Trzeciego i ostatniego dnia całe przedpołudnie toczyła się gra terenowa ,,Łowcy skarbów ”, gdzie uczestnicy wykonywali zadania wskazane przez mędrca i zielarkę. Była to gra o wielowątkowej fabule, która wciągała uczestników w wiele połączonych ze sobą w jedną całość zadań. Fabułą dla tej gry była  historia związana ze skarbem, ukrytym gdzieś w najbliższej okolicy. Podczas gry na uczestników czekały liczne niespodzianki i przeciwności losu, musieli stawiać czoła coraz to nowym wyzwaniom o różnym stopniu trudności, zarówno fizycznym jak i intelektualnym. Podczas zabawy dzieci miały możliwość rozpoznawania roślin i zwierząt leśnych, utrwalenia warstwowej budowy oraz zasmakowania jego darów. Jagodowe, uśmiechnięte twarze świadczyły o wspaniałej zabawie dzieci. Uczestnicy zielonej szkoły pełni wrażeń i  bardzo zadowoleni wrócili do domów rodzinnych. Może wrócimy tam za rok …
Joanna Wojtyła

zielona szk 1m zielona szk 2m

Pokazowa lekcja historii, którą obejrzeli dzień wcześniej uczniowie klasy III ,dostarczyła im inspiracji do wykonania średniowiecznych strojów i uzbrojenia. Najbardziej z pomysłu swoich pupili zadowolona była wychowawczyni ,która miała ułatwione zadanie przedstawiając czasy słowiańskie i panowanie pierwszych Piastów oraz opowiadając o ubiorze i ekwipunku wczesnośredniowiecznego wojownika, a najmłodsi mogli sami spróbować swoich sił w tej roli. Wyliczanki i dawne zabawy uatrakcyjniły zajęcia , pokazały, że nawet najmłodsze dzieci mogą się mieć wpływ na to ,jak będą one przebiegały. Dzień zakończył ,,Turniej wojów’’. Z min i wypowiedzi dzieci można było wywnioskować, że tego typu „wycieczka w przeszłość'' na długo pozostanie w ich pamięci.

Barbara Stefaniak